NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен
2482
Авансцена

Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище. Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство

| 20 Юни 2024, 10:10 ч.
Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен
Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен
Снимка © / Пресфото, архив

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". 

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Френски съд ще трябва да реши в петък дали „Болеро“ на френския композитор Морис Равел е дело на един автор, или на няколко съавтори, предаде АФП. 

Ако „Обществото на музикалните автори, композитори и издатели“ (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique - Sacem), организацията, която е отговорна за авторските права във Франция, признае руския художник и сценограф Александър Беноа за съавтор, „Болеро“ ще бъде защитен от свободно ползване до 1 май 2039 г., тъй като Беноа е починал през 1960 г.

Във Франция авторското право върху музикална композиция е валидно за целия живот на нейния автор и за следващите 70 години, след което то става обществено достояние и може да се използва свободно.

Досега композицията „Болеро“ бе защитена в продължение на 78 години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се ко

Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.

Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.

Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice).  В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо

„ХаХаХа на пейка“ се завръща за трета поредна година с представления на открито, съобщават от „ХаХаХа ИмПро театър“.

По думите им предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации.

„Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече. Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локацията ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и информационния ни сайт  в деня на събитието“, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

Импровизационният театър се характеризира с интерактивно участие на п

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. 

На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.

Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се състезават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор до 30 години, поясняват от Народно читалище "Добри Войников - 1856".

Фестивалът е под патронажа на Министерството на културата, каза Апостол Фанев, председател на киноклуб "Мадарски конник". Той уточни, че форумът се провежда от 1970 година, а тази година е двадесет и второто издание на фестивала. В миналото е имало повече киноклубове, сега са намалели, добави Фанев. Най-активни са участниците от клубовете в Шумен, Русе, Попово, Димитровград, коментира той. Повече от 20 години има международно участие във фестивала, с 10, 20 и понякога повече филми, авторите са от Европа, съобщи Фанев.

Шуменският фестивал е единственият в България, който е индивидуален член на международната организация за любителски филми УНИКА, подчерта председателят на киноклуб "Мадарски конник". Във всяко издание на фестивала се връчва награда на "Уника". Ще има първа, втора и трета награда във вид на пластики, ще се връчи награда от Министерство на културата, както и награда от Народно читалище "Добри Войников", ще бъдат присъдени награди за режисура, сценарий, камера монтаж. Награда на името на режисьора Генчо Генчев ще бъде връчена за кратък филм до пет минути, участващ във фестивала. Председател на журито ще бъде критикът Божидар Манов, съобщи Апостол Фанев.

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в

Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г. 

Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но

Както съобщихме, членове на журито в тазгодишното издание на фестивала ще бъдат режисьорът Александър Донев, Силва Хачерян от Министерството на културата, доц. д-р Стефан Минков от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и Стефан Хаджи Андоновски – председател на киноклуба от Битоля, Северна Македония.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2482
Авансцена

Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство.

| 20 Юни 2024, 10:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен
Над 50 ленти са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските и исторически филми в Шумен
Снимка © / Пресфото, архив

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". 

В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. 

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Френски съд ще трябва да реши в петък дали „Болеро“ на френския композитор Морис Равел е дело на един автор, или на няколко съавтори, предаде АФП. 

Ако „Обществото на музикалните автори, композитори и издатели“ (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique - Sacem), организацията, която е отговорна за авторските права във Франция, признае руския художник и сценограф Александър Беноа за съавтор, „Болеро“ ще бъде защитен от свободно ползване до 1 май 2039 г., тъй като Беноа е починал през 1960 г.

Във Франция авторското право върху музикална композиция е валидно за целия живот на нейния автор и за следващите 70 години, след което то става обществено достояние и може да се използва свободно.

Досега композицията „Болеро“ бе защитена в продължение на 78 години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се ко

Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.

Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.

Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice).  В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо

„ХаХаХа на пейка“ се завръща за трета поредна година с представления на открито, съобщават от „ХаХаХа ИмПро театър“.

По думите им предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации.

„Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече. Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локацията ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и информационния ни сайт  в деня на събитието“, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

Импровизационният театър се характеризира с интерактивно участие на п

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.

Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се състезават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор до 30 години, поясняват от Народно читалище "Добри Войников - 1856".

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в

Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г. 

Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но

Фестивалът е под патронажа на Министерството на културата, каза Апостол Фанев, председател на киноклуб "Мадарски конник". Той уточни, че форумът се провежда от 1970 година, а тази година е двадесет и второто издание на фестивала. В миналото е имало повече киноклубове, сега са намалели, добави Фанев. Най-активни са участниците от клубовете в Шумен, Русе, Попово, Димитровград, коментира той. Повече от 20 години има международно участие във фестивала, с 10, 20 и понякога повече филми, авторите са от Европа, съобщи Фанев.

Шуменският фестивал е единственият в България, който е индивидуален член на международната организация за любителски филми УНИКА, подчерта председателят на киноклуб "Мадарски конник". Във всяко издание на фестивала се връчва награда на "Уника". Ще има първа, втора и трета награда във вид на пластики, ще се връчи награда от Министерство на културата, както и награда от Народно читалище "Добри Войников", ще бъдат присъдени награди за режисура, сценарий, камера монтаж. Награда на името на режисьора Генчо Генчев ще бъде връчена за кратък филм до пет минути, участващ във фестивала. Председател на журито ще бъде критикът Божидар Манов, съобщи Апостол Фанев.

Както съобщихме, членове на журито в тазгодишното издание на фестивала ще бъдат режисьорът Александър Донев, Силва Хачерян от Министерството на културата, доц. д-р Стефан Минков от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и Стефан Хаджи Андоновски – председател на киноклуба от Битоля, Северна Македония.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.